Egy remélem az eddigieknél nagyobb visszhangot kiváltó ötletemet osztom most meg veletek. Sok-sok támogatást, javaslatot tanácsot várok minden érdeklődőtől, hogy ez a mostani tervem is a lehető legjobban sikerüljön. Köztudott, hogy a fafaragás és annak oktatása nemcsak a szenvedélyem, de a szívem csücske is. Az utóbbi hat nyolc évem ennek a bűvöletében telik. Lassan nyugdíjas korú leszek és nem szeretném, hogy e csodálatos néphagyomány feledésbe merüljön. Egyébként is csak a Székely népi faragásban jeleskedtem, ami nem egy kis tortácska, hanem elég sok szelete ismert.
Az egyik legtehetségesebb tanítványom elvégzett egy kétéves oktatást, ahol a fafaragás oktatásának képesítésére tett szert.
Én most dolgozom egy fafaragás oktatására alkalmas nagyobb terem létrehozásán, ahol akár 10-20 ember is kényelmesen elfér. Lajossal azt tervezzük, hogy az eddig általam végzett oktatások mellett bővítjük az alkalmak számát és a témakörök is sokkal változatosabbak lesznek. Igény szerint meghívunk különböző idős, vagy fiatal lelkes faragókat, akik a faragás valamelyik ágazatában jeleskednek és bemutatókat tartanak a saját témakörükben. Terveink szerint a szombat délelőtt mellett a szombat délután, vasárnap délelőtt és vasárnap délután is lehetne tanulni.
A jelenlegi tervek szerint a témakörök a következők:
A szakkör keretében a következő technikai eljárások sajátíthatók el alapszinten:
- Ékrovás
- Lapos faragás
- Domború faragás
- Áttört faragás
- Csontberakás
- Rézveret készítése
- Ónöntés
- Karcolozás
- Spanyolozás
- Vájt technika
- Kapcsolásos kéreg munkák
Most várom csak igazán az észrevételeket javaslatokat.
Aladár,
Zseniális ötlet! 2020 Júniustól egyébként is szerettem volna visszatérni tovább tanulni Öntől, de így egyenesen szaladni fogok a hónom alatt a faragószerszámokkal! 😀
Nagy űrt töltene be ezekkel a témákkal ugyanis nem hogy oktatás nincs, de értelmes szakirodalom is ritkaság.
Én két további témát javasolnék még, ha megengedi: az egyik a személyes nagy szenvedélyem, a szobrászat, a másik pedig egy szerintem szintén hasznos témakör mind kezdő, mind haladó faragóknak: a tervezés/rajz alapok faragáshoz, ami hiányosság tud lenni, viszont rendkívül fontos.
A további viszontlátásig:
Krizsán „Doktorúr” Kristóf
Tisztelt Ambrus úr!
Nagyon jó ötletnek tartom,sajnos nagy űr
van a faragás oktatásban föleg hogy
minden irányvonal
érintve van.Nagyon szívessen segitek amiben tudok és boldog lennék ha azoktatásokon részt vehetnék.
Köszönettel és jó egészséget kivánva:
Vásárhelyi László
Udvozlom Aladar Batyam!
Igazan orulok ennek az uj kezdemenyezesnek-mindenkeppen tamogatnam az otletet(akar alkalmankenti anyagi tamogatassal is) ugyanis nagyon fontosnak tartom,hogy a kulturank es kepzomuveszet a Karpat-Medenceben oroklodjon tovabb generaciorol generaciora-amennyiben a jovo nemzedeke is fogekony es erdeklodest mutat iranta. Debrecen mellol szarmazom-A Hortobacs szinte egy kopesre van tolunk,ahol a pasztorok jellegzetes es orszagszerte hires pasztorbotjaik es ostornyeleik keszultek kulombozo technikakkal(pl az osztornyelek „onontessel”)-ennek ellenere en hajdusagi letemre meg csak nem is latom at,mi preciz es aprolekos munkaval keszulhetett el 1-1 ilyen diszitett ostornyel vagy pasztorbot.
A kezmuvesseg az en szememben nem elegge megbecsult dolog manapsag-az emberek penz hilyan nem engedhetik meg maguknak a szep es mives targyakat-viszont egy kis szabadidovel es tudassal akar elkeszithetik a sajatjukat is-igy akar egy versenyt is generalhatnak az aktualis piacon ami persze befolyasolhatja az arakat,en viszont inkabb a kidolgozottsag fele mennek el-minel tobben csinaljak,annal nagyobb lesz a verseny a szebbnel szebb targyak elkeszitese gyanant-ezzel a felfogassal pedig ujra felviragoztathatjuk a Karpat-Medence kezmuves iparat es ujra eletre kelthetjuk a majdnem vagy teljesen elfelejtett szakmakat is akar(mert mindig lesznek,akik kutatjak az elfelejtett tudast)!
Tisztelettel:
Tomori Tamas,Angliaban(Londonban) elo magyar ferfi.