Fafaragó Szakkör
Mikes Lajos, Kézmű Remek Díjas fafaragó népi iparművész vagyok. 2015 – ben Ambrus Aladár mutatta meg az ékfaragás és a székely népi fafaragás alapjait, és avatott be a kopjafák világába. Mivel azonban engem mindig is érdekelt a pásztorok élete, munkássága, a pásztorművészet, ezért autodidakta módon fejlesztettem tovább a tudásomat. Csatlakoztam a Zala Megyei Népművészeti egyesülethez, ahol egy egyedülálló képzésen vehettem részt, ami a pásztorművészet alapjaira épült. Aladárral úgy gondoltuk, hogy az ő sok éves szakmai és oktatói tapasztalatával, és az én ismereteimmel szakkör formájában megosztanánk ezt a tudást azokkal, akiket ez a csodálatos pásztorművészet érdekel.
Fontosnak tartom azt is, hogy a hagyományos, tárgyak mellett, modern, jó minőségű alkotások szülessenek, amit akár a mindennapi életben is használhatunk.
A foglalkozásokon a következő technikai eljárásokat lehet elsajátítani:
- Ékrovás
- Lapos faragás
- Domború faragás
- Áttört faragás
- Csont-szaru intarzia
- Csont-szaru edények, sótartók készítése
- Rézveret
- Ónöntés
- Karcolozás
- Spanyolozás
- Vájt, üregelt technika
- Kapcsolásos – üregelt kéreg edények, sótartók készítése
- Pásztorfurulya készítése
|
|
Ezeknek a technikáknak az elsajátítása együttesen sok időt vesz igénybe, adott esetben akár 2-3 év, de mivel a különböző eljárások nem feltétlenül egymásra épülnek, ezért természetesen lehetőség lesz arra, hogy mindenki csak arra jelentkezzen, ami érdekli. A foglalkozások mindig időben meg lesznek hirdetve.
A tárgyak nagy része kis lakásban, viszonylag kevés, de jó minőségű szerszámmal is elkészíthető, nem kellenek hozzá különféle gépek, vagy műhely.
|
|
|
Ezen kívül lényeges dolog az is, hogy eredeti forrásból származó alkotásokat lássunk, tapintsunk, elemezzünk. Ezért bizonyos időközönként múzeum látogatást is fogunk szervezni. A népi iparművészeti múzeumban rengeteg pásztorfaragás található és az ott dolgozó, nagyon kedves és segítőkész etnográfus kollégák biztosítottak arról, hogy előzetes egyeztetés után bármikor fogadnak minket, és megtekinthetjük, kézbe vehetjük a raktárukban lévő faragott tárgyakat.
|
A Kiskondás faragó műhely 2020 február 02.-án 09:00 kor tartja meg az első foglalkozást Ambrus Aladár faragóházában, Budapesten a Beller Imre u 119 – ben. Legelőször az ékfaragással és a vájt technikával fogunk megismerkedni. Az alföldi borotvatartók mintájára elkészítünk egy tolótetős szerkezetű füstölőtartót, tolltartót, cigarettatartót- lehet választani, ki mit szeretne- és ékmetszéssel díszítjük ki a felületet. Elkészítési ideje 4-5 alkalom.
A faragást az alapoknál kezdjük, ezért elsősorban kezdőknek ajánljuk, vagy azoknak, akik nem ismerik ezt a technikát, vagy csak szeretnének elkészíteni egy ilyen típusú tárgyat.
A szakkör minden vasárnap 08:00-13:00 –ig lesz látogatható. Ideális esetben 6-8 fős csoportokban fogunk dolgozni, de a maximális létszám 10 fő, ezért szükséges a részvételi szándékot időben jelezni. A részvételi díj magában foglalja a felhasznált alapanyagot, a faragáshoz szükséges szerszámokat és az oktatói díjat. Az elkészült tárgy természetesen hazavihető.
Addig is jó munkát kíván mindenkinek:
Kis Kondás faragó műhely
|
|